0

Notebook Kullanımı ( Pratik bilgiler )

09 / 03 / 2013

Dizüstü bilgisayarınızı uzun bir süre kullanmanızdan dolayı bataryaları ilk günkü verimi sağlamayabilir. Dizüstü bilgisayarlarının pil ömrü kullanım şeklinize bağlı olarak da değişiklik gösterebiliyor. Bilgisayarın her zaman şarjda takılı olarak kullanılması pil ömrü azaltabilir. 

Dizüstü bilgisayarlar işletim sistemine bağlı olarak her zaman güncellemeler ile kullanıcılara yeni hizmetler vermektedir. Bu güncellemeleri bilgisayarınıza uygulamanız gerekmektedir. Dizüstü bilgisayarınızı ne kadar güncel olarak tutarsanız o kadar fazla verim alabilirsiniz. Bu konuda özellikle yazılım güncellemeleri dizüstü bilgisayarlarınızın pil ömrü için oldukça önemlidir.

Bilgisayarınızın pilini uzun süreli değerlendirebilmeniz için güç seçeneklerinden gerekli ayarları yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarınızın ekran parlaklığı çok parlak olarak ayarladıysanız, bu durumda bilgisayarınızın pil ömrü de olumsuz etkilenecek ve şarjınız daha çabuk bitecektir. Buna engel olmak için ekran parlaklığını biraz azaltabilirsiniz. 

Şarj bağlantı kablosunun sürekli olarak bilgisayarda takılı durumda olması da pil ömrünü olumsuz olarak etkilemektedir. Her zaman bilgisayarınızın pili dolduğunda şarjdan çıkartarak kullanmanız en sağlıklısıdır.


Eğer bilgisayarınızın bataryası ölmüş ise yeni bir batarya satın almalısınız. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde ise yeni almış olduğunuz bataryanın başlangıçta tam olarak şarj ettiğinize dikkat etmelisiniz. Bu şekilde daha verimli kullanım elde edersiniz.
Dizüstü bilgisayarlarda pil süresini daha uzun süreli kullanmak için pili çıkartıp yalnızca şarj kablosu kullanmanız daha doğru bir uygulama olacaktır. Bir dizüstü bilgisayarın ortalama pil süresi iki sene gibi bir süredir. Bilgisayarınızın pilini doğru bir biçimde kullandığınızda daha uzun süre kullanma süreleri yakalayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı kullanırken çok sıcak veya çok soğuk ortamlarda bulunmamaya dikkat etmelisiniz. Bilgisayar ve bilgisayar bataryasını muhafaza etme koşulları ve kullanımı ile ilgili olarak cihazı satın alırken teslim edilen kullanım talimatlarına dikkat etmeniz pili daha uzun ömürlü olarak kullanmanızı sağlayacaktır.

Bilgisayarlarda Bluetooth'un açık durumda olması şarjınızın daha çok gitmesine neden olmaktadır. Oyun, film ya da diğer uygulamalar da bilgisayarınızın şarjını çabuk bitirir. Bu uygulamaları daha az kullanmanız bilgisayarınızın şarjını daha uzun kullanmanızı sağlayacak

Read more